Surat, Gujarat
GST No. 24CCVPJ6504K1Z7
Call 07949226494 78% Response Rate
Send Enquiry
| Size | 1780 x 2060 x 1525 mm |
| Color | Red and Yellow |
| Usage/Application | Gym |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 25 kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Material | Steel |
| Bench Type | Multipurpose Bench |
| Maximum User Weight | 200 KG |
| Usage/Application | Gym |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Home Gym |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Height | 6 ft |
| Material | Mild Steel and Leather |
| Color | Black and Red |
| Weight | 40 kg |
| Seating Capacity | 1 Seating |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Type of Bench | Flat Bench |
| Max. User Weight | 200 KG |
| Usage/Application | Strength |
| Features | Bench Press |
| Category | Bench Press |
| Material | MS Mild Steel |
| Resistance Type | Plate Load |
| Color | Black and Gray |
| Number Of Stations | 1 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Red |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Net Weight | 203 lbs |
| Ship Weight | 248 lbs |
| Length | 8 ft |
| Width | 4 ft |
| Height | 24 inch |
View Complete details