Surat, Gujarat
GST No. 24CCVPJ6504K1Z7
Call 07949226494 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Resistance Type | Manual |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Categories | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Resistance Type | Motorized |
| Type | Center Drive |
| Categories | Compact |
| Maximum User Weight | 100 Kg |
| Incline Type | Power-Assisted |
View Complete details
| Brand | Energie Fitness |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Size | 4 ft x 2.5 ft x 4.5 ft |
| Finishing | Polished |
| Model Number | FT-6809/6809C |
| Resolution | 1280 X 672 mm |
| Max User Weight | 200 kgs |
View Complete details
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Size | 137 X 53 X 137 cm |
| Finishing | Polished |
| Model Number | FT-6805B |
| Step UP Height | 12 inch |
| User Weight | 150 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Incline Type | Power-Assisted |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220V |
| Finishing | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Brand | Energie Fitness |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Size | 2080 X 750 X 1635 mm |
| Finishing | Polished |
| Model Number | FT-6802 |
| Gross Weight | 135 kg |
| Net Weight | 118 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Incline Type | Power-Assisted |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Brand | Energie Fitness |
| Model Name/Number | FT-6806E |
| Gross Weight | 80 kg |
| Max User Weight | 150 kgs |
| Size | 120 cm X 68 cm X 130 cm |
| Net Weight | 75 kg |
| Power | 3000 W |
| Speed | 1000 rpm |
View Complete details
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Material | Mild Steel |
| Max Load | 100 kg |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Usage/Application | Gym |
| Weight | 200 kg |
View Complete details
| Type Of Bicycle | Spin |
| Resistance Type | Magnetic |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Material | Metal |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 30 kg |
| Finish | Polished |
| Load Capacity | 100 kg |
Additional Information:
View Complete details