Surat, Gujarat
GST No. 24CCVPJ6504K1Z7
Call 07949226494 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
| Intended Use | Commercial |
| Usage/Application | Gym |
| Powder Coated | Yes |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Service Type | Gym Setup |
Additional Information:
View Complete details
| Name of Equipment | Fitness Equipment |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | Box |
| Target | LEG |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Type | Fitness |
| Operation Mode | Automatic |
View Complete details
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Weight | 10 Kg |
| Usage/Application | Garden |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Polished |
| Height | 7 ft |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Target | Shoulder |
| Weight | 45 kg |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Leather and Mild Steel |
| Color | Red and Black |
| Size/Dimension | 1810 x 1180 x 2090 mm |
| Finish | Polished |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Size | 1270 X 1620 X 2120 mm |
| Finish | Polished |
| Automation Grade | Manual |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
| Usage/Application | Outdoor Gym |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 20 kg |
| Surface Finishing | Polished |
| Seat Material | Leather |
| Seating Capacity | 2 Seating |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Chest Press Machine | Decline |
| Country of Origin | Made in India |
| Target | Chest |
| Material | Leather and Mild Steel |
| Finish | Polished |
| Weight | 40 kg |
View Complete details
| Type Of Bicycle | Spin |
| Resistance Type | Magnetic |
| Usage/Application | Gym |
| Seat Adjustment | Horizontal & Vertical |
| Handle Type | Adjustable |
| Back Support | No |
| Foldability | Non-Foldable |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Material | Stainless Steel and Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 30 kg |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 100 kg |
| Finish | Polished |
Additional Information:
View Complete details