Surat, Gujarat
GST No. 24CCVPJ6504K1Z7
Call 07949226494 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | BALANCE FITNESS EQUIPMENTS |
| Name of Equipment | Fitness Equipment |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Usage/Application | Strength |
| Category | MULTY GYM DIPS STAND |
| Material | MS Mild Steel |
View Complete details
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Target | Chest |
| Weight | 30 kg |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Leather and Mild Steel |
| Color | Black and Yellow |
| Size/Dimension | 1810 x 1180 x 2090 mm |
| Finish | Polished |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Target | Leg |
Additional Information:
View Complete details
| Number of Stations | 4 Stations |
| Name of Equipment | Pilates Machine |
| Target | Chest |
| Intended Use | Personal |
| Type | Outdoor Gym |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Gym |
| Color | Black and Yellow |
| Weight | 30 kg |
| Seat Material | Leather |
| Frame Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Size | 203 x 113 x 221 cm |
| Finish | Polished |
| Warranty | 1 Year |
| Target | Chest |
View Complete details
| Usage/Application | Gym |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Finish | Polished |
| Material | Leather and Mild Steel |
| Target | Chest |
| Weight | 30 kg |
| Color | Orange and Black |
View Complete details
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Red and Yellow |
| Weight | 15 kg |
| Surface Finishing | Polished |
| Seating Capacity | 3 Seating |
View Complete details
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Size | 38 inch X 24 inch X 18 inch |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Home Gym |
| Finish | Polished |
| Weight | 80 kg |
View Complete details
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Red |
| Weight | 20 kg |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Size | 1975 X 750 X 2250 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | Gym |
| Automation Grade | Manual |
| Material | SS And Foam |
| Brand | Balance Fitness Equipment |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 5 Feet |
View Complete details